Віхи становлення
27 прекрасних років, наповнених щоденною копіткою працею, натхненних цікавими ідеями, позначених інколи падіннями, та все ж більше перемогами і злетами. І за усім цим , без сумніву, - люди: учителі, батьки, учні, технічний персонал!
А розпочиналося усе 07 липня 1994 року, коли було підписано наказ про створення закладу нового типу - Буської державної гімназії. Під наказом підпис Жолновича Володимира Петровича, тоді ще завідуівача відділом освіти, а вже з 18 серпня директора новоствореного закладу!
Директор, викладач географії, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист, відмінник освіти України, педагогічний стаж якого на той час становив 33 роки, він з перших днів свого перебування на посаді розпочав гуртувати навколо себе людей, відкритих до змін і небайдужих до вчительської праці.
Саме у той час разом із Володимиром Петровичем розпочали свою гімназійну історію і ті, хто вже мав неабиякий педагогічний досвід ще з часів школи-інтернату, і ті, хто влився у цей колектив як новачок Усім їм сьогодні - 25 гімназійних років! Тож вітаємо усіх тих, хто пам'ятного 1994 року зголосилися взяти на себе відповідальність за творення нової сторінки в історії освіти Бущини!
14 жовтня 1994 року. саме цього дня біля пам'ятника св. Покрови - першого в Україні пам'ятника Незалежності - відбулася презентація Буської державної гімназії. І саме цей день було прийнято вважати Днем народження гімназії - навчального закладу з новим, українським духом і українським змістом освіти, оскільки саме під Покровом Пресвятої Богородиці відстоювали українську національну ідею, виборювали українську національну державу і українське козацтво, і вояки Української Повстанської Армії.
Звістка про відкриття у Буську Гімназії перелетіла через океан і сягнула далекої Канади. Про відкриття Гімназії довідався Дмитро Куп'як, народжений у селі Яблунівка Буського району 6 листопада 1918 року. Підлітком він мріяв про навчання в українській гімназії, та не судилося. Тож подружжя Куп'яків зголосилося до благочинної діяльності задля її розвитку. Стимулом до успішного навчання та активної національно-громадянської позиції гімназистів стала Премія, встановлена Вічним Фондом Дмитра Куп'яка. І хоча подружжя Куп'яків на сьогодні перебувають у кращих світах, традиція нагородження іменною степендією залишається.
19 серпня 1997 року Буській гімназії, рішенням Кабінету Міністрів України, було присвоєно ім'я Євгена Петрушевича, Президента західноукраїнської Народної Республіки, який народився у Буську.
2001 рік. Рішенням ректорату Буську гімназію включено у навчальний комплекс Львівського національного університету імені Івана франка і надано статус - Буська гімназія імені Євгена Петрушевича при Львівському національному університеті імені Івана Франка. Це для нас відкрило нові можливості і додало неабиякої відповідальності!
1 листопада 2008 року. На подвір'ї Гімназії з нагоди 90-річчя ЗУНР урочисто відкрито пам'ятник видатному землякові - Євгенові Петрушевичу. Цю радісну подію розділили з нами, крім громадян Бущини, і поважні гості - міністр освіти і науки України Іван Олександрович Вакарчук та племінник Євгена Петрушевича - Юрій Борис.
Пишаємося і своїм музеєм, який було створено у 2000 році і відновлено у 2010 році, який нараховує чимало цікавих пам'яток з минулого і є одним із найкращих громадських музеїв Львівщини.
Історія Буської гімназії є невід'ємною частиною історії нашої держави. працюючи тут і тепер, ми творимо небайдужий нам завтрашній день своєї країни. А тому не можемо залишатися осторонь тих подій, які творять країну вже сьогодні.
Наші педагоги та випускники були активними учасниками Помаранчевої революції (Столярчук Г.О., Діяк А.З., Пінчаковська О.І., Фріцька Н.Д.).
Грудень 2013 року. Україна в огні. Революція гідності сколихнула увесь світ, а нас згуртувала у молитві та волонтерській діяльності на захист європейського майбутнього України.
За Майданом - АТО, неоголошена російсько-українська гібридна війна на всіх фронтах. Молимось. виготовляємо листівки захисникам. Плетемо маскувальні сітки. Випікаємо різдвяні пряникита складаємо великодні кошики з гостинцями для захисників України. І пишаємося кожним випускником Гімназії чи їх батьками, хто став у лави захисників Вітчизни.
І отримуємо приємні і до щему в серці щирі вісточки з фронту.
22 вересня 2020 року біля пам’ятника Євгенові Петрушевичу в Буську народний депутат України Михайло Бондар вручив Грамоту Верховної Ради України директорові навчального закладу Ользі Антонишин.
Нагороджено педагогічний колектив НВК «Буська ЗОШ I ст. — гімназія-інтернат ім. Є. Петрушевича при ЛНУ ім. І. Франка» за заслуги перед українським народом.
За кожним успіхом дитини стоїть не лише школа, а, без сумніву, й батьки, які свого часу зробили правильний вибір для своїх дітей, привівши їх долати крутосхили шкільної науки у Буську гімназію. А інколи (бувало й таке) діти переконували батьків у тому, що навчаючись саме в гімназії, вони зможуть сягнути своєї мрії. Тож дяка всім батькам, хто повірив нам, усім тим, які розуміли самі чи йшли за розумінням дітей до Буської гімназії.