День української писемності та мови
День української писемності - свято розвитку державної мови, яке відзнається в Україні щороку 9 листопада.
Свято встановлено 9 листопада 1997 року, коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови».
Традиційно у цей день стартує Всеукраїнський конкурс знавців української мови ім. П.Яцика, а також вся країна пише радіодиктант національної єдності, написання якого започатковано з 2000 року. Відтоді щороку всі охочі можуть узяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з'ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.
Цьогоріч гімназійна спільнота долучилася до написання 21-го радіодиктанту національної єдності, учні 1(5)-их класів гостювали в мовознавчому кафе "Лелеченя" ( вчитель Фурко Л.Я), а гімназисти 2(6)-го класу брали участь у мовознавчій грі "Відчуй смак рідного слова!" ( вчитель Ганни Г.М.).
У цей день ми знову і знову закохуємося в нашу красиву, багатогранну, багату українську мову.
Цікаві факти про українську мову.
Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців — понад 45 млн, більшість з яких живе в Україні. Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу. Українська мова — результат інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови — полянського, деревлянського та сіверянського. Для запису нашої мови використовують адаптовану кирилицю, зрідка — латинку в різних варіантах. З погляду лексики найближчою до української є білоруська мова (84 % спільної лексики), потім польська (70 % спільної лексики) і словацька (68 % спільної лексики).